mezoterapia

Mezoterapia to metoda niwelowania różnych niedoskonałości skóry, polegająca na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego, witamin, mienerałów, aminokwasów, koenzymów oraz kwasów nukleinowych. Wieloletnie narażenie na szkodliwe czynniki środowiska, stres, palenie tytoniu, używki, promieniowanie słoneczne doprowadza do niekorzystnych zmian w skórze. Mezoterapia pozwala na odwrócenie lub zahamowanie wielu niekorzystnych zmian i stanowi wartościowy składnik medycyny anty-aging. Podawane w skórę preparaty są mieszankami składników dostosowanych do konkretnego problemu klinicznego.

Poza działaniem preparatów istotne znacznie ma również nakłucie skóry (wykonuje się ich kilkadziesiąt do kilkuset) z uwagi na stymulację syntezy kolagenu, poprawę ukrwienia skóry. To stanowi przewagę mezoterapii igłowej nad tak zwaną mezoterapią bezigłową.

Dzięki mezoterapii dochodzi do poprawy metabolizmu komórek, stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, powstaniu nowych naczyń krwionośnych, poprawy mikrokrążenia, prawidłowego odżywiania skóry, stymulacji regeneracji skóry – wymiany na nowe komórki, hamowaniu tworzeniu szkodliwych wolnych rodników oraz zwiększenia metabolizmu komórek tłuszczowych. Kwas hialuronowy wypełnia przestrzeń między włóknami kolagenowymi i ściąga wodę, dzięki temu skóra jest optymalnie nawilżona. Dzięki lepszemu unaczynieniu skóra jest lepiej natleniona, jaśniejsza, zdrowsza.

Czy zabieg jest bolesny?

Iniekcje wykonywane są za pomocą urządzenia do mezoterapii mikroigłowej. Po zabiegu pozostają ślady na skórze w postaci punkcików lub kratki – w zależności od techniki zabiegu. Czas trwania śladów zależy od rodzaju preparatu – od 6–72 godzin.

Nakłucia są mało bolesne. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, można zastosować znieczulenie kremem Emla. Może się zdarzyć, że igła trafi w naczynko krwionośne, wtedy powstaje niewielki siniak. Po zabiegu stosuje się masaż, dzięki któremu wprowadzane w skórę składniki są równomiernie rozprowadzane.

Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?

 • rezultaty natychmiastowe – wzrost elastyczności, jędrności i rozświetlenie skóry;
 • rezultaty długotrwałe - koryguje zmarszczki, poprawia kondycję włosów, przywraca gładkość i gęstość skóry.

Schemat terapii

Mezoterapia w odmładzaniu:

 • Faza 1 Terapia uderzeniowa: 4 zabiegi w odstępach 1-2 tygodniowych
 • Faza 2 Regeneracja skóry: 1 zabieg na miesiąc przez 2 miesiące
 • Faza 3 Podtrzymanie efektów kuracji: 1 zabieg co 2-6 miesięcy

Mezoterapia w leczeniu wypadania włosów:

 • Faza 1 Terapia intensywna: 1 zabieg na tydzień przez okres 2 miesięcy
 • Faza 2 Pielęgnacja: 1 zabieg na miesiąc przez okres 3-6 miesięcy

Zalecenia pozabiegowe

 • Podstawowa pielęgnacja;
 • Nawilżanie skóry.

Przeciwwskazania oraz działania niepożądane

Przeciwwskazania:

 • alergia, uczulenie na składniki preparatu;
 • ciąża, okres karmienia piersią;
 • niewyrównana cukrzyca;
 • stany zapalne na skórze, opryszczka;
 • zła tolerancja zabiegu (skóra naczynkowa, ryzyko powstawania zwłóknień);
 • choroby nowotworowe;
 • stosowanie leków przeciwkrzepliwych (aspiryna).

Skutki uboczne:

 • bardzo rzadkie stany alergiczne objawiające się rumieniem, ustępujące samoistnie po kilku minutach lub godzinach;
 • zasinienia, krwiaki - ryzyko zmian wzrasta w przypadku stosowania bezpośrednio przed zabiegiem leków przeciwkrzepliwych (np. aspiryny);
 • reakcja alergiczna na składniki preparatu – najczęściej dotyczy to prokainy stosowanej jako dodatek środka miejscowo znieczulającego na przykład w leczeniu cellulitu (warto pamiętać i poinformować o wszystkich występujących uczuleniach przed zabiegiem).

W przypadku skłonności do powstawania krwiaków warto zarezerwować sobie 2-3 dni na doprowadzenie skóry do formy - czasami wymaga to absencji w pracy lub wykonania zabiegu tuż przed weekendem.

Wskazania

 • zwiotczenie skóry,
 • profilaktyka anty-aging – przecwistarzeniowa i przeciwzmarszczkowa,
 • zapobieganie wypadaniu włosów i łysienia,
 • cellulit (uda, brzuch, pośladki),
 • rozstępy skórne

Opis preparatów wchodzących w skład koktajli do mezoterpaii

Kwas hialuronowy

To fundamentalny składnik śródmiąższowych komórek macierzystych. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia skóry. Wchodzi w skład tkanki łącznej, zwiększa jędrność i elastyczność skóry, zapewnia funkcję podtrzymującą skóry właściwej. Wraz z upływem czasu ilość kwasu hialuronowego w organizmie zmniejszają się, co prowadzi do odwodnienia skóry, pojawienia się zmarszczek i bruzd. Skóra traci elastyczność, wiotczeje, a oznaki starzenia się zmieniają owal twarzy.

Witamina C

To roztwór o działaniu antyoksydacyjnym i rozjaśniającym. Jego wysokie stężenie umożliwia: podwójne działanie antyoksydacyjne, Chroni przed UVA i UVB, dodaje blasku skórze, rozjaśnia ją i redukuje zmiany pigmentacyjne.

L – Karnityna

Ma działanie lipolityczne i wygładzające. Stosuje się ją do poprawy metabolizmu oraz cellulitu. Jej działanie jest bardziej skuteczne, gdy pacjent ma zwiększoną aktywność.

Biotyna

Rewitalizacja naskórka i skóry głowy, nadaję jej blask, uzupełnia niedobory skóry głowy, które w bezpośredni sposób wpływają na osłabienie włosów oraz przedwczesne ich wypadanie.

Krzem Organiczny

Regeneracja i stymulacja, działanie wygładzające i przeciwzapalne. Wskazania: zmarszczki, nierówności, skóra wiotka, cellulit.

NCTF® - Laboratorium Filorga

Preparat do mezoterapii anti-aging. Zawiera wyjątkowy kompleks polirewitalizujący (witaminy, aminokwasy, kwasy nukleinowe, składniki mineralne, substancje redukujące) i kwas hialuronowy. Zawiera aż 55 składników aktywnych, które odżywiają skórę i przyspieszają jej naturalną regenerację, jak również dają natychmiastowy efekt nawilżenia i wygładzają drobne zmarszczki. Gama NCTF to jedyne preparaty do mezoterapii o synergicznym działaniu kwasu hialuronowego i pozostałych składników aktywnych oraz kompleksowym działaniu anti-aging.

Szczególnie polecamy wykonywanie Mezoterapii Mikroigłowej z wykorzystaniem preparatu NCTF® Filorga, który zapewnia doskonałe efekty już po 1 zabiegu.

CHARAKTERYSTYKA SKŁADU NCTF:

Znakomicie opracowany skład chemiczny zapewnia wysoka jakość zabiegów i uzyskanie pożądanych efektów u pacjenta. Stosowany także w mezoterapii klasycznej – igłowej.

 • Kwas hialuronowy: Posiada właściwości higroskopijne, ma zdolność pochłaniania dużych ilości wody, zwiększa proliferację komórkową i przyczynia się do powstawania nowych naczyń krwionośnych. Odpowiada za utrzymanie prawidłowej równowagi wiskoelastycznej skóry i naskórka.
 • 13 witamin: Witamina A przyspiesza odnowę komórkową przez regulację procesów keratynizacji i gojenia.
 • Witamina B wpływa na metabolizm niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych zapewniających skórze równowagę biologiczną. Witamina C zwiększa syntezę kolagenu i elastyny w fibroblastach.
 • 6 składników mineralnych: Spełniają w organizmie różnorodne funkcje. Stanowią podstawowe składniki układu kostnego, są niezbędne do budowy i pracy enzymów i hormonów, regulują gospodarkę wodnoelektrolitową ustroju.
 • 6 koenzymów: Przyspieszają przemiany metaboliczne przez obniżanie energii wymaganej do aktywacji reakcji biochemicznych. Zwiększają tempo odbudowy tkanek.
 • 5 kwasów nukleinowych: Kwasy nukleinowe umożliwiają regulację syntezy białek.
 • 2 czynniki redukujące: Reaktywne substancje, które łatwo gubią 1 lub więcej elektronów. Dzięki temu hamują procesy wolnorodnikowe w komórkach skóry i naskórka. Zaletą Mezoterapii mikroigłowej z wykorzystaniem gamy NCTF jest fakt, że jest to terapia w pełni biologiczna. To kuracja rewitalizująca, którą można stosować latami bez większego ryzyka. Dostarcza komórkom naturalnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Poprawa stanu skóry podczas podjętej kuracji jest stopniowa. Niemniej, rezultaty są widoczne od pierwszego zabiegu - skóra jest bardziej nawilżona i napięta. Efekty kumulują się i po kilku zabiegach skóra nabiera blasku i staje się gładsza, jej struktura ulega polepszeniu, staje się gęstsza i bardziej jędrna.